انتقاد هیئت بین‌المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین از عربستان سعودی

5
هیئت بین المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین، اقدامات دولت سعودی را به دلیل افزایش هزینه‌های حج و محروم کردن مسلمانان از ادای این فریضه الهی محکوم کرد.

انتقاد هیئت بین‌المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین از عربستان سعودی

اخبار نتدونه : به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی مراة الجزیره،  هیئت بین المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین توسط عربستان (alharamainwatch)، اقدامات دولت سعودی را به خاطر افزایش هزینه‌های حج و محروم کردن مسلمانان از ادای این فریضه الهی محکوم کرد.

دولت سعودی امسال هزینه‌های حج عمره گزاران و حجاج بیت الله حرام را افزایش داده است که این اقدام باعث شد هیئت بین‌المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین توسط عربستان اقدامات دولت سعودی را که هر یک از مسلمانان را هدف قرار داده است، محکوم کند.

این هیئت با انتشار بیانیه‌ای افزایش هزینه‌های حج توسط عربستان را محکوم و اقدامات ریاض را در این زمینه ظالمانه خواند. اقداماتی که باعث می‌شود هزاران نفر از مسلمانان در جهان نتوانند پنجمین فریضه اسلامی خود (حج) را به جا آورند.  

هیئت بین المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین توسط عربستان در این بیانیه آورده است: دولت سعودی نتوانسته است در تحقق عدالت و مساوات بین مسلمانان موفق عمل کند، زیرا امسال هزاران نفر از مسلمانان کم درآمد نمی‌توانند هزینه‌های سرسام‌آور حج را تامین کنند.

هیئت نظارت بر اداره حرمین شرمین اعلام کرد: دولت سعودی هزینه‌های مربوط به روادید حج امسال را نسبت به سال قبل ۱۴ درصد افزایش داده است در حالیکه سایر خدماتی که به حجاج ارائه می‌دهد مانند قیمت هتل ها و حمل و نقل را هم افزایش داده است.  

این نهاد بین المللی با اشاره به اینکه یکی از اهداف فریضه حج مساوات بین تمام ابناء بشر و اجرای آن است، تاکید کرد: دولت سعودی با اقدامات خود به صورت عمدی مسلمانان را به غنی و فقیر، مسلمان عادی، شاهزاده و اتباع سایر کشور‌ها تقسیم کرده است.  

این هیئت بین المللی در این بیانیه می‌افزاید: گویا دولت عربستان در دنیای دیگری به سر می‌برد و هیچ حسی نسبت به حجاج، شرایط آن‌ها و توجه کافی به رسالت حج ندارد.

هیئت نظارت بر اداره حرمین در بیانیه خود تاکید کرد: دولت سعودی باید در اخذ عوارض و مالیات‌های سرسام آوری که برای حج در نظر گرفته است، تجدیدنظر کند تا امکان حضور همه طیف‌ها و مسلمانان همه کشور‌ها در این فریضه فراهم شود.

این نهاد با درخواست خود مبنی بر مشارکت موسسه‌ها و نهاد‌های اسلامی در اداره امور حج افزود: عربستان در اداره حرمین شریفین و تحقق عدالت بین مسلمانان از تمام ملیت‌ها شکست خورده است.

هیئت بین المللی نظارت بر مدیریت حرمین شریفین توسط عربستان، رژیم سعودی را به بهره برداری سیاسی از حج برای تحقق اهداف اقتصادی و پوشش دادن هزینه جنگ هایش از درآمد‌های حج متهم کرد.

این در حالی است که اتحادیه ائمه تونس از مفتی خود در این کشور خواست به علت افزایش سرسام آور هزینه‌های حج امسال و بهره برداری عربستان از این پول‌ها برای تامین مالی جنگ‌هایش علیه کشور‌های اسلامی حج امسال را تعطیل کند.

 

محکومیت افزایش هزینه‌های حج

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبار بین المللی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.