جدیدترین خبر ها،سرگرمی،بیوگرافی بازیگران،آشپزی،گردشگری،بازی،کودک،آموزش،دانش و فناوری،دانلود،فال روزانه،اس ام اس،فال حافط،زناشویی،قیمت ارزها،آرایش و زیبایی

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

0 7

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

 

مهر 1395 :

جمشید آموزگار(1302-1395) ؛مهندس، اقتصاددان و دولتمرد ایرانی بود. او از مرداد ۱۳۵۶ تا شهریور ۱۳۵۷ نخست‌وزیر ایران بود.جمشید آموزگار از جمله سیاستمدارانی است كه هم خود او و هم پدرش اكثر سالهای عمر را در خدمت رژیم پهلوی سپری كرده‌اند.از جمله وقایع دوران نخست وزیری وی می توان به شهادت مصطفی خمینی، چاپ مقاله توهین آمیز به امام در روزنامه اطلاعات، آتش سوزی سینما رکس آبادان و اعلام حکومت نظامی در برخی شهرهای ایران اشاره نمود. جمشید آموزگار در ۶ مهر ۱۳۹۵ در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

 

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

 

سیف‌الدین نجم‌آبادی(1301-1395) ؛استاد دانشگاه‌های تهران و هیدلبرگ آلمان در رشته ایران‌شناسی بود.استاد نجم ابادی در طول زندگی پربرکت خود آثار ماندگاری در باب تحقیقات ایرانشناسی و زبان های ایرانی برجای نهاد. وی زمانی به ترجمه “زبان و ادبیات پهلوی” تالیف ارزشمند جهانگیر تاوادیا پرداخت (سال 1348ش) که تقریبا هیچ منبع قابل توجهی به زبان فارسی در این باره در دست نبود. ترجمه وی از این اثر یکی از آثار خوب از منابع و اصطلاحات مربوط به زبان فارسی میانه است و ماخذی ارزشمند برای تالیف تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام به شمار می رفت، کاری که سالها پس از آن به دست استاد احمد تفضلی به انجام رسید.اما یکی از مهمترین خدمات استاد نجم آبادی ترجمه و معرفی برخی آثار بسیار مهم فارسی به آلمانی بود. از جمله برگردان “قابوس نامه” نوشته عنصرالمعالی قابوس بن وشمگیر زیاری در سال ۱۳۶۷ش، “کلیله و دمنه” نوشته نصرالله منشی در سال ۱۳۷۵ش، “سفرنامه ناصرخسرو” در سال ۱۳۷۲ش، و ترجمه “مجمل التواریخ و القصص” با همکاری پروفسور زیگموند وبر در 1378 ش. پژوهش اخیر در سال ۱۳۷۹ش به عنوان اثر برگزیده بخش بین‌الملل پنجمین دوره پژوهش فرهنگی ایران معرفی شد.وی در 22 مهرماه سال 1395 در سن نود و چهار سالگی در هایدلبرگ آلمان به دیار باقی شتافت.

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

 

کمال الدین حبیب اللهی(1308-1395) ؛معروف به کمال حبیب‌اللهی آخرین فرماندهِ نیروی دریایی شاهنشاهی ایران از ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ ه‍جری شمسی بود.او در سال ۱۳۵۷ در کابینهٔ ارتشبد غلامرضا ازهاری به سرپرستی وزارتخانه‌های فرهنگ و هنر، آموزش و پرورش و علوم و آموزش عالی رسید.وی در23مهر ماه 1395 در مریلند امریکا درگذشت.

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

 

سعید کشن‌فلاح(۱۳۳۵ – ۱۳۹۵)، کارگردان تئاتر، استاد دانشگاه هنر و بازیگر اهل ایران بود. وی دبیر جشنواره تئاتر فجر، رئیس دانشگاه هنر تهران و مدیر دفتر هنرهای نمایشی حوزه هنری بود. وی با همراهی با محسن مخملباف، مجید مجیدی، رسول ملاقلی پور، کمال تبریزی و محمدرضا هنرمند تشکیلاتی به اسم حوزه اندیشه و هنر اسلامی را بنیان نهاد.وی در ۲۴ مهرماه ۱۳۹۵ در همدان درگذشت.

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(7)

گردآوری شده توسط: نتدونه 

منابع:ویکی پدیا.اخبار درگذشتگان.ایسنا. midanam.com .vista.ir.  پایگاه خبری نسخ خطی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.